Poland – President appoints new ministers following cabinet re-shuffle

After Prime Minister Tusk’s official announcement of a large-scale government reshuffle last week, most of the new members will be appointed by president Bronisław Komorowski today (others will be appointed on 3 December). The changes only relate to ministries headed by Tusk’s own ‘Civic Platform’ (PO), not to the ‘Polish Peasants’ Party’ (PSL) with whom he has been in a coalition since November 2007. The president, who is also a PO member, did not voice any concerns, although he formally possesses some influence on the dismissal and appointment of cabinet members. The changes – which are meant to get the increasingly unpopular government second wind – are as follows:

Ministry of Finance
Mateusz Szczurek (39, male, formerly head analyst at ING Poland) replaces Jacek Rostowski (62, male; finance minister since November 2007, deputy prime minister since February 2013)

Ministry of Regional Development & Ministry of Infrastructure
Both ministries are combined under the leadership of Elżbieta Bieńkowska (49, female) who was until now regional development minister. The last Minister of Infrastructure, Sławomir Nowak (39, male, minister of infrastructure since November 2011) resigned on 15 November this year. Bieńkowska was also made one of the deputy prime ministers.

Ministry of Administration and digitisation
Rafał Trzaskowski (41, male, currently Member of the European Parliament) replaces Michał Boni (59, male, non-partisan, administration minister since November 2011).

Ministry of Science and Higher Education
Lena Kolarska-Bobińska (63, female, currently Member of the European Parliament) replaces Barbara Kudrycka (63, female, science and education minister since November 2007).

Ministry of National Education
Joanna Kluzik-Rostkowska (49, female, PO member since June 2011, previously member of ‘Law and Justice’ [currently in opposition] and founder of its splinter party ‘Poland First’) replaces Krystyna Szumilas (63, female, minister of education since November 2011).

Ministry of the Environment
Maciej Grabowski (54, male, under-secretary of state in the Ministry of Finance since 2008) replaces Marcin Korolec (44, male, minister of the environment since November 2011).

Ministry of Sport and Tourism
Andrzej Biernat (53, male) replaces Joanna Mucha (43, female, sports & tourism minister since November 2011).

For a full list of cabinet members, see the website of the Prime Minister’s Chancellery.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *